Mozogjunk!
Elengedhetetlenül fontos az erek rugalmasságának, a vénás keringés egészségének fenntartásában a mozgás! Különösen azok a mozgásformák lehetnek jótékony hatásúak, melyek az alsó végtagokat dolgoztatják meg. A vér áramlását az izmok mozgása biztosítja. Az ismét és ismét összehúzódó izmaid a szíved irányába „nyomják” a véred. Izommozgás nélkül a vér nem (illetve rendkívül lelassultan) mozog. A mozgásszegény életmód tehát egyenes út a visszérbetegséghez.
Mint mindenhol, itt is fontos a mértékletesség! Hirtelen ne terheljük túl a szervezetünket, óvatosan vezessük be a hétköznapjainkba a sportolást, különösen akkor, ha korábban hanyagoltuk a mozgást. Jó mozgásforma lehet például az úszás, a séta vagy a kerékpározás.
Igyunk eleget!
A folyadékfogyasztás is nagyon befolyásolja a keringést, hiszen mennyivel könnyebb egy híg folyadékot áramoltatni, mint egy sűrűt az ereinkben! Sajnos kutatások bizonyítják, hogy a Föld lakósságának 70% nem fogyaszt elegendő folyadékot, ezáltal nem tudja megtisztítani a szervezetet és a felesleges salakanyagokat elszállítani a keringésünknek! A visszérbetegség fő jellemzője, hogy a vénák nem tudják elszállítani az elhasznált vért és a káros anyagcseretermékeket, így minél sűrűbb a vér, annál nehezebb lesz ezt a folyamatot véghez vinnie a szervezetünknek.
Mit ne tegyünk:
- Az egyik legfontosabb pont, hogy a szűk cipők rontják a láb vérkeringését, összeszorítják a lábujjakat!
- Kerülni kell a hosszú ideig tartó állást vagy ülést!
- Ha sokáig egy pozícióban vannak a végtagok, a vér könnyen pangóvá válhat, a vérkeringés lelassul.
- Ne tartsd sokáig keresztbe téve a lábaid!
- Ne szorítsd el a keringést szűk szárú zoknikkal vagy harisnyákkal!
Mit tegyünk:
- Rendszeresen mozgassuk meg a lábainkat, végezzünk egyszerű lábtornát vagy menjünk el rövid, tempós sétákra. Óránként 8-10 percet szánva rá!
- Sportoljunk!
- Igyunk sok folyadékot, főleg tiszta vizet!
- Figyeljünk a testsúlyunkra és az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra!